Gimnazjum Nr 1  Rabka-Zdrój

Udział Gimnazjum Nr 1

im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Rabce-Zdrój

w powstaniu na terenie Rabki-Zdroju pierwszego SKATEPARKU

Znaczny procent uczniów naszej szkoły  uprawia od wiosny do jesieni sporty wrotkarskie, zimą natomiast snowboard. Jako placu do jazdy na desce często młodzież naszego miasta używała: ścieżek w Parku Zdrojowym, schodów, barierek, krawężników na deptakach. Młodzież spotykała się ze słusznymi uwagami, iż nie jest to właściwe i bezpieczne tak dla nich samych jak i dla mieszkańców miasta i wypoczywających kuracjuszy.

Na jednej z godzin wychowawczych podnieśliśmy ten problem z nadzieją, że można w Rabce-Zdroju utworzyć plac, na którym bezpiecznie będzie można uprawiać sporty wrotkarskie. Rozpoczęliśmy starania i powzięliśmy odpowiednie kroki.

W dniu 14 lipca 2003 roku uczniowie klasy 3f, której przewodniczył Tomasz Tylka i wychowawca p. mgr Marta Tabaszewska-Bochnar wraz z  przedstawicielami Rodziców zwrócili się do Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój z prośbą o uwzględnienie w planie inwestycyjnego zagospodarowania naszej miejscowości oraz w budżecie gminy, inwestycji związanej z obiektem sportowym typu SKATE – PARK (tor desko-rolkowy).

kliknij tutaj>> (treść podania)

"Sporty deskorolkowe łączą się z dyscyplinami uprawianymi zimą,
dając młodzieży możliwość ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i rozwijania zainteresowań."

Taka idea przyświecała inicjatywie budowy w Rabce-Zdroju Skateparku

O tym, że Rabce-Zdrój potrzebny jest obiekt typu „Tor desko-rolkowy” a może i nawet Klub Młodzieżowy, w którym młodzi ludzie pod bacznym okiem fachowców mogliby rozwijać swoje zainteresowania przekonani byli przedstawiciele wielu rabczańskich instytucji znaczących dla kultury, oświaty, sportu i turystyki, stróże prawa, ładu publicznego i moralnego, stowarzyszenia dbające o rozwój regionu. Poparcie tych osób uzyskano podczas obchodów 50–Lecia nadania Praw Miejskich Miastu Rabka oraz podczas I Spartakiady dla Dzieci Niepełnosprawnych. Podczas koncertu zespołów „Rabka w rytmie hip-hop” 22 maja 2003 uczniowie klasy 3f zorganizowali apel do dorosłych o wsparcie inicjatywy i przystąpili do kolejnego zbierania podpisów.

Pełna lista instytucji popierających inicjatywę: 30 znaczących placówek, organizacji, stowarzyszeń,  192 osób dorosłych  w znacznej mierze nauczycieli rabczańskich szkół, wychowawców rabczańskich placówek sanatoryjnych, młodzieży w liczbie 345 z podpisami – znajduje się na kopii pisma do Burmistrza (do wglądu u Dyrektora Gimnazjum Nr1 w Rabce-Zdroju p. mgr Macioł-Urbańczyk).

Następnym etapem prac uczniów naszego gimnazjum to zorganizowanie – w Parku Zdrojowym Turnieju Piłki Plażowej 01.06.2003 podczas którego zakończono zbieranie głosów młodzieży.

Przedstawiony Burmistrzowi Rabki-Zdroju projekt został zaakceptowany

Dalsza pomoc młodzieży w staraniach na rzecz zorganizowania  w Rabce –Zdroju, miejsca z przeznaczeniem na SKATEPARK (tor deskowo – rolkowy), to przedstawienie projektu odpowiednim organom zajmującym się sprawami sportu i rekreacji na terenie miasta: TKKF „Carlina Rabka”, Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, Miejskiej Radzie Sportu, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.

Młodzież Gimnazjum Nr 1 - Dziękuje wszystkim, którzy podjęli się realizacji projektu

Wiadomości z serwisu: www.rabka.pl

Pierwszy dzień budowy

Zdjęcia ze szkolnej "e_kroniki"

Zorganizowaliśmy Konkurs na nazwę SKATEPARKU

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół Rabki-Zdroju i okolic

Do każdej szkoły trafiła specjalnie opieczętowana "urna" na głosy.

Wyniki Konkursu na nazwę SKATEPARKU

Zwycięskie nazwy

Nagrody otrzymali:

Mateusz Chrobak  uczeń kl. 5c
Szkoły Podstawowej nr 2
w Rabce-Zdroju

Za kreatywność w wyborze nazwy

Rabskater

Andrzej Pawłowski  uczeń kl. Ic

Gimnazjum nr 1 w Rabce-Zdroju

Za podtrzymanie lokalnych tradycji  i nazwę:

„Rabczański Skate Park”

Inne propozycje nazw SKATEPARKU:

Rolkowisko

Rab Park

Flip Park

Deskoland

Hardpark

Parcool

Backflip Park

Skateland

Rolo Park

Ewolutions Park

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój,
wykonawca oraz młodzież uprawiająca sporty rolkowe.

Dziękujemy młodzieży i ich rodzicom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pierwszego Skateparku w Rabce-Zdroju

za wsparcie i danie szansy na zaistnienie w naszym mieście miejsca tak ważnego dla młodzieży uprawiającej sporty deskorolkowe.

Młodzież nie zawiodła zaufania.

DZIĘKUJEMY!

Wiadomości z gazety: "Tygodnik Podhalański"

Zobacz Galerię zdjęć >> wykonawcy Skateparku w Rabce-Zdroju ul. Jana Pawła II